Onečišćenje Jadranskog mora otpadom i mikroplastikom jedan je od najvećih ekoloških problema sadašnjice. Kako bi podigao svijest o ovom gorućem izazovu i potaknuo na pozitivne promjene, Telemach je, u suradnji s udrugom Digitalni inovacijski HUB (DIH) Innovamare i Institutom Ruđer Bošković, pokrenuo ‘Sretno more’ – inovativni društveno odgovorni projekt koji se sastoji od edukacije mladih i čišćenja podmorja korištenjem najmodernije 5G tehnologije.
Riječ je o dugoročnoj inicijativi kojom Telemach prvenstveno želi osvijestiti mlade o ozbiljnosti onečišćenja Jadrana, stvoriti osjećaj zajedničke odgovornosti za njegovo očuvanje te potaknuti ih da svojim ponašanjem budu primjer ostatku zajednice. U sklopu projekta učenici viših razreda osnovnih škola sudjelovat će u edukativnim radionicama i akcijama čišćenja lokalnih plaža, dok će istovremeno ronioci čistiti podmorje uz pomoć prvog hrvatskog autonomnog plovila Faust V, razvijenog od strane udruge DIH Innovamare, i podvodnih dronova.
Riječ je o tehnološkom rješenju koje doseže dubine do 50 metara i precizno detektira onečišćenja pomoću naprednih senzora i sofisticiranog nadzornog sustava. Za komunikaciju s plovilom Telemach je, kao inicijator projekta i tehnološki partner, osigurao najmoderniju 5G mrežu, nedavno proglašenu najpouzdanijom i mrežom najbolje kvalitete u Hrvatskoj prema Opensignalu, koja brzim prijenosom podataka u stvarnom vremenu omogućava upravljanje plovilom i podvodnim dronom te video prijenos u realnom vremenu.
Udruga DIH Innovamare predvodnik je digitalne i zelene transformacije plave ekonomije kroz inovativne pomorske tehnologije, održivi razvoj i očuvanje morske bioraznolikosti. Kao nositelj prestižnog priznanja Blue Champion Europske investicijske banke i Europske komisije, DIH Innovamare je prepoznat kao jedan od ključnih europskih projekata za obnovu oceana i voda. Osnovana u Šibeniku 2023., udruga povezuje znanstveni, gospodarski i javni sektor u razvoju naprednih rješenja za morske ekološke izazove i tehnološki napredak podvodnih operacija.
‘Projekt ‘Sretno more’ nije samo ekološka inicijativa – to je investicija u buduće naraštaje. Želimo li plavu ekonomiju koja nije samo profitabilna već i održiva, moramo mladima pružiti znanje, alate i prilike da budu nositelji promjena. Kroz edukaciju, praktično djelovanje i primjenu inovativnih tehnologija, aktivno uključujemo zajednicu u očuvanje našeg mora i stvaramo čvrste temelje za održivu budućnost. Jer ono što činimo sada, određuje kakav će svijet biti sutra’, rekao je Mateo Ivanac, predsjednik Upravnog odbora DIH Innovamare.
Značajnu ulogu u projektu ‘Sretno more’ ima Institut Ruđer Bošković, jedan od osnivača DIH Innovamare. Kao vodeći hrvatski znanstveno-istraživački institut u prirodnim i biomedicinskim znanostima, IRB kroz DIH Innovamare aktivno povezuje svoju znanstvenu zajednicu s poslovnim sektorom, omogućujući učinkovitu razmjenu znanja i tehnologije, što je ključno za razvoj inovativnih rješenja u plavoj ekonomiji.
‘Sudjelovanje u inicijativi ‘Sretno more’ od iznimne je važnosti za Institut Ruđer Bošković jer je upravo istraživanje i zaštita Jadranskog mora jedan od naših prioritetnih strateških istraživačkih pravaca. Smatramo da je edukacija mladih, suradnja s lokalnim zajednicama, ali i s kompanijama koje su usmjerene na inovacije i digitalna rješenja, poput Telemacha i DIH Innovamare, ključni. Samo sinergijskim djelovanjem možemo zaštiti Jadransko more na korist nama i generacijama koje dolaze – nitko drugi to neće učiniti umjesto nas’, rekao je dr.sc. Tvrtko Smital, predstojnik Zavoda za istraživanje mora i okoliša Instituta Ruđer Bošković.
Edukacijom mladih i primjenom napredne tehnologije, projekt fokus stavlja na očuvanje ekosustava.
Foto: Telemach Hrvatska